domatesli pilav

Domatesli Pilav Tarifi, Nasıl Yapılır

Bugün bana göre bir yaz yemeği olan Domatesli Pilav Tarifi vereceğim. Lezzetli yaz domatesleriyle yapılmış, mis gibi domates ve tereyağı kokan, tane tane domatesli pilav yanına hiçbir şey olmasa da salata ya da cacıkla tek başına bir öğün olur benim için.

Ne yapsam da anneminki kadar güzel yapamadım domatesli pilavı. Ben de anneme gittiğimde rica ettim bu pilavı yapmasını. O yaptı, ben fotoğrafladım, tarifi de iyice öğrendim :) Artık lezzetli ve lapa olmayan domatesli pilav yapıyorum. Eşimin de favorisi bu pilav.

Gelelim domatesli pilavın püf noktalarına, her şeyden önce lapa olmaması için pirinci suda beklettikten sonra iyice durulayıp suyunu süzdürmek, böylece lapalaşmaya neden olan nişastadan kurtulmak. Lezzetli olması için, temel malzemelerimizden domatesin en lezzetlisini kullanmak. Tercihen yaz domatesi kullanın. Üçüncü püf noktası mutlaka zeytinyağı ile birlikte tereyağı da kullanmak, bu kokusunu ve lezzettini çok değiştirecektir. Son olarak pilavı, kaynadıktan sonra yavaş ateşte pişirmek ve suyunu çektikten sonra fazla pişirmemeye dikkat etmek. Suyunu çektikten sonra pişirmeye devam ederseniz lapalaşmaya başlayacaktır. Pilavı mutlak demlendirin. Ancak demlenirken tencerenin kapağında biriken suyu, içine akıtmadan dökün ya da tencerenin kapağına bir kağıt havlu koyun. Hepsi bu. Aslında bu yazdıklarım tüm pilav çeşitleri için geçerli püf noktaları.

Domatesli Pilav Tarifime geçmeden önce Havuçlu Bademli Pilav Tarifime ve Enginarlı Pilav Tarifime bir göz atın derim.

Domatesli Pilav

Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi20 dakika
Toplam Süre30 dakika
Porsiyon :4 Kişilik
Tarifi Yazdır

Malzemeler:

  • 1 su bardağı pirinç
  • 1,5 su bardağı sıcak su
  • 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1,5 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 adet orta boy olgun domates
  • Tuz

Yapılışı:

  • Pirincin üzerini aşacak kadar ılık su koyup bir saat bekletin. Süzgece koyup soğuk sudan geçirin ve suyunu süzdürün.
  • Tencereye zeytinyağı ve tereyağını koyup eritin. Pirinci ilave edip orta ateşte saydamlaşana kadar kavurun.
  • Domatesi rendeleyip ilave edin ve hemen ardından sıcak suyu ilave edin. Tuzunu da koyup karıştırın ve kapağını kapatıp önce orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte pirinçler suyunu çekene kadar pişirin. Kapağın ve tencerenin arasına kağıt havlu sıkıştırıp 15 dakika demlendirip servis yapın.