buğdaylı kereviz salatası

Buğdaylı Yoğurtlu Kereviz Salatası Tarifi, Nasıl Yapılır

Yoğurtlu kereviz salatası oldukça hafif ama doyurucu bir salata tarifi. Çok uzun zaman kereviz bizim evimize hiç girmedi. Öyle ki pazarda manavda bile yanından geçerken kokusunu aldığımda rahatsız oluyor, hemen uzaklaşıyordum yanından. Çok faydalı olduğunu bildiğimden kendim yemesem de büyük oğlum küçükken onun çorbalarına koyuyordum (çok kötüyüm biliyorum). Sonra kokusuna biraz alışınca bizim çorbalarımıza da girmeye başladı. Aslında kereviz güzel bir şey galiba demeye başlayınca da çiğ çiğ salatalarda kullanmaya başladım. Sarımsaklı yoğurtla çok daha fazla sevdik. Şimdilerde ise koklamaya doyamıyoruz 🙂 Kerevizi bu kadar çok sevmemize vesile olan bir anlamda bu salata oldu. Önceleri sadece sarımsaklı yoğurtla karıştırıp yerken zamanla lezzet ve kıvam olarak biraz daha zenginleştirmek istedim ve içine haşlanmış buğday ve ceviz de ilave ettim. Çok daha lezzetli, doyurucu ve besleyici oldu. Siz de kereviz sevmiyor ya da yakınlarınıza sevdirmek istiyorsanız başlangıç olarak bu buğdaylı yoğurtlu kereviz salatası hazırlamanızı tavsiye ederim.

 

Buğdaylı Kereviz Salatası Tarifi

Hazırlama Süresi 15 dakika
Toplam Süre 15 dakika
Porsiyon 4 Kişilik

Buğdaylı Kereviz Salatası Malzemeleri

 • 1 adet küçük boy kereviz kökü
 • 1 kase süzme yoğurt
 • 3 kaşık haşlanmış buğday
 • 2 diş sarımsak
 • ½ çay bardağı ceviz içi
 • Taze nane ya da dereotu
 • Tuz

Buğdaylı Kereviz Salatası Nasıl Yapılır

 1. Sarımsakları ezip tuzla birlikte yoğurda ilave edip karıştırın.
 2. Kerevizin kabuklarını soyup, rendenin ince tarafıyla rendeleyip yoğurda ilave edin.
 3. Buğday ve cevizi de koyup karıştırın.
 4. Servis tabağına koyup üzerine çok az zeytinyağı gezdirin. Dilerseniz üzerini taze nane ya da dereotuyla süsleyebilirsiniz.

İlave Bilgiler

Bu tür salatalarda kolayca haşlanmış buğday kullanabilmek için buğdayı çokça haşlayıp porsiyonlara bölün ve buzluğunuzda saklayın. Böylece salataya koymadan önce çözdürüp kullanabilirsiniz.