Bugün vereceğim meze tarifi, benden son zamanlarda en çok istek alan tariflerden biri olan Humus Tarifi olacak. Humusla çok geç tanışmış olsam da yemeğe başlayınca duramayanlardanım. Humus, ülkemizde Hatay’a özgü olarak bilinse de aslında Ortadoğu’ya özgü bir meze. Ortadoğuda kimi zaman kahvaltıda kimi zaman da ana yemek olarak da tüketiliyor. Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da da popüler olmuş. Oralarda daha çok cipsle ya da doğranmış sebzelerle birlikte servis ediliyor. Pekin’de kaldığımız sırada gittiğimiz restoranların menülerinde de sıklıkla rastlıyorduk. Ben de özellikle yabancı misafirlerime mutlaka yapardım. Humusun temel malzemeleri nohut, sarımsak, tahin, zeytinyağı, limon ama farklı sebzelerle bir araya getirilerek çeşitlendirilmeye çok müsait bir meze. Gelecek günlerde en sevdiğim çeşitlerinden pancarlı, kırmızı biberli ve avokadolu tariflerini de vermeyi istiyorum.

Humus tarifinin en önemli püf noktalarından biri nohutun kabuklarının çıkarılması. Kabuklu nohut ile yapılanların kıvamı pürüzsüz olmuyor ve yerken ağzınızda kabukları hissetmek istemiyorsunuz. Nohutun kabuklarını kolaylıkla çıkarabilmek için nohutu iyice yumuşayana kadar haşlamanız gerekiyor.

Humus yapmanın en kolay yolu ise haşlanmış nohut konservesi kullanmak tabi ama mümkün olduğunca az konserve gıda tüketmemiz gerektiğini unutmayalım lütfen. İskenderunlu bir arkadaşımdan Humus’un nohut unuyla da pratik bir şekilde yapıldığını öğrendim. Nohut ununu az kavurup suyla karıştırarak kıvam verdiklerini, tahin ve limonla da çeşitlendirdiklerini de anlattı. Onu da deneyip paylaşmayı çok isterim.

Humus neyle yenir, yanına ne yapmalı diye soracak olursanız, doğrusu ben humusu her sofraya çok yakıştırıyorum. Yemek öncesi yanında kraker, doğranmış taze sebzelerle, sebze cipsleri ya da mısır cipsiyle birlikte  tüketebileceğiniz gibi et, tavuk ve balık yemekleriyle birlikte de servis edilebilir.

Son olarak size Humus Tarifi gibi seveceğiniz başka bir tarifi, Muhammara Tarifini de önermek istiyorum.

Humus

Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi30 dakika
Toplam Süre40 dakika
Porsiyon :4 Kişilik
Tarifi Yazdır

Malzemeler:

  • 1 su bardağı nohut
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2-3 diş sarımsak
  • ½ limonun suyu
  • 2 çorba kaşığı tahin
  • Tuz, kimyon

Yapılışı:

  • Nohutu bir gece önceden ıslatın. Üzerini geçecek kadar su koyup haşlayın. Nohutlar haşlandığında tüm suyunu dökmeyin. 1 su bardağı kadar kalsın. Nohutların kabuklarını çıkarın. Kabuklarını ayıklamak el oyalıyor biliyorum ama humus için bu önemli bir püf noktası.
  • Tüm malzemeyi içine koyup ezin. Ben bu işlemi blendır ile yapıyorum. Tadına bakarak gerekirse limon ya da tuz ilavesi yapın. Kıvamı koyu olduysa ayırdığınız sudan ilave ederek kıvamını açın.
  • Servis tabağına alarak üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirin ve dilerseniz biraz haşlanmış nohut serpiştirin.