PELINCHEF YOUTUBE KANALI YAYINDA !!!

Hemen bu linke tıklayarak Youtube Kanalımıza Abone olabilir ve videolarımızı izleyebilirsiniz.

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır

Dilerseniz meyvelerle sunun, dilerseniz üzerine ya da arasına ceviz ya da fındık koyun. Tek kişilik küçük kalıplarda, benim yaptığım gibi kek kalıbında ya da borcamda şekillendirin. Her şekle girebilen, her aromanın yakıştığı çocukluğumun tatlısıdır Sütlü İrmik Tatlısı. Kıvamıyla da oynayabilirsiniz hatta. Ben bazen irmiğini iki çorba kaşığı azaltıp kaselere döküyorum. O hali de çok güzel.

Pekin’de yabancı misafirlerimi ağırladığımda mutlaka yapardım ve her seferinde de çok beğenilirdi. Hatta tarifini verdiğimde Mısırlı ve İngiliz arkadaşım kendilerinde de aynı tatlının yapıldığını ama sıcak sıcak yendiğini, bu şeklini daha çok beğendiklerini söylemişlerdi.

Sütlü İrmik Tatlısı aynı zamanda farklı malzemeler ilave edilerek pişirildiğinde bambaşka bir lezzet ve görünüme de kolayca bürünebiliyor. Mesela Balkabaklı Üç Renkli İrmik Tatlısı ve Çilekli İrmik Pastasında olduğu gibi.

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Hazırlama Süresi 5 dakika
Pişirme Süresi 20 dakika
Toplam Süre 25 dakika
Porsiyon 6 Kişilik

Sütlü İrmik Tatlısı Malzemeleri

  • 1 litre süt
  • 11 çorba kaşığı toz şeker
  • 12 çorba kaşığı irmik
  • 1 paket vanilya

Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır

  1. Süt, şeker ve irmiği tencereye alın. Tatlı koyulaşıp üzeri göz göz olana kadar orta ateşte karıştıra karıştıra pişirin. Altını kapattıktan sonra vanilyayı da ilave edip iyice karıştırın.
  2. Tatlıyı koyacağınız kabı nemli bir bezle silerek hafifçe ıslatın. Tatlıyı kalıba boşaltın. Ilınıncaya kadar dışarıda bekletin. Buzdolabında iyice soğutup servis yapın.