Limonlu Buzlu Yeşil Çay

Limonlu Buzlu Yeşil Çay

Limonlu Buzlu Yeşil Çay

Yazın içimizi ferahlatacak soğuk içecekler çok tüketiliyor. Bunlar ya mevsim meyveleriyle hazırladığım meyve suları oluyor ya Limonata ya da değişik aromalarla çeşitlendirdiğim buzlu çaylar. En kolayı da galiba buzlu çay hazırlamak. Evde hazırlamak zormuş gibi gelir çoğu kişiye. Hazır satılan buzlu çayların tadını elde edemeyeceğiz diye düşünülür. Oysaki evde hazırlanan hem çok daha lezzetli, hem de ekonomik ve sağlıklı. Hazırlaması ise 10 dakika bile sürmüyor. Sadece nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir ki bunu aşağıda detaylıca anlattım. Yapılış basamaklarına uygun hazırlarsanız acılaşmamış, lezzetli buzlu çaylar elde edeceksiniz.  En önemli püf noktası çayı birden soğutmak. Bu nedenle demledikten sonra buzlu suyun üzerine döküp hızlıca soğutacağız. Şimdiden kolay gelsin.

 

Limonlu Buzlu Yeşil Çay Tarifi

Hazırlama Süresi 10 dakika
Toplam Süre 10 dakika
Porsiyon 5 Kişilik

Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı dolusu yeşil çay
  • su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı kaynamış sıcak su
  • 2 su bardağı buz
  • 2 su bardağı soğuk su
  • 1 adet limon

Hazırlama Yöntemi

  1. Sürahiye buzları ve 2 su bardağı soğuk suyu koyun. Limonun yarısını dilimleyip, kalan yarısının suyunu sıkıp sürahiye ekleyin.
  2. Demliğe 2 tatlı kaşığı yeşil çay koyun. 1 su bardağı sıcak suyu demliğe dökün. 5 dakika demlendikten sonra süzerek sürahiye dökün.
  3. Kalan 1 su bardağı sıcak su ile toz şekeri karıştırıp, şekerin erimesini sağlayın.
  4. Hepsini karıştırıp, iyice soğuması için buzdolabında bekletin.

İlave Bilgiler

Şeker miktarını damak zevkinize göre tadına bakarak ayarlayabilirsiniz. Gerekirse biraz daha şeker ilave edebilirsiniz. Ben genelde şekeri az kullanarak çaydaki aromaların daha baskın olmasını tercih ediyorum, üstelik daha az kalorili oluyor böylece 🙂

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Siz de bir yorum yazın