Pavlova Tarifi, Nasıl Yapılır

Eşimin geçen haftalarda iş için gittiği Avustralya’dan getirdiği Donna Hay’in son kitabı The New Classicsten denediğim bir tarif, Pavlova Tarifi var bugün. Yeni Zellanda mutfağına ait bir tatlı olan Pavlova, ünlü Rus balerin Anna Pavlova’nın ülkeyi ziyareti sırasında yapılmış. İçi yumuşacık dışı kıtır kıtır büyükçe bir beze diğer adıyla mereng aslında. Şeker oranı fazla olduğundan bol meyve ve şekersiz krema ile tüketmenizi tavsiye ediyorum. Şeker oranı fazla olsa da içinde yağ ve un olmaması vicdanınızı rahatlatabilir.

pavlova tarifi

 Anna Pavlova
Fotoğraf  wikipedia

Pavlova tarifi, malzemesi az, yapımı kolay ama biraz özen isteyen bir tarif. Tarifin temeli olan yumurta aklarının taze ve oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca yumurtanın aklarına hiçbir şekilde su, yumurta sarısı vs bulaşmamış olmalı. Yoksa çırptığınızda kar gibi tepecikleri oluşturamazsınız. Yumurta aklarınızı çırpacağınız kabınızın, mikser uçlarınızın da temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca düşük ısıda uzun süre pişirmelisiniz ki zaten bu detaylardan tarifte de bahsediyorum.

Pavlova ne kadar dayanır derseniz; pavlova tabanını pişirip soğuttuktan sonra, hava almayacak şekilde 2 gün muhafaza edebilirsiniz. Kremasını sürdükten sonra ise buzdolabında muhafaza etmeli ve tercihen aynı gün içinde tüketmelisiniz. Yoksa kremanın etkisiyle taban yumuşayıp, kıtırlığını kaybedecektir.

Pavlova Tarifi ilginizi çekiyorsa çok daha önce yayınladığım Çikolatalı Pavlova Tarifimi de ziyaret etmelisiniz.

Pavlova

Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi1 saat 30 dakika
Toplam Süre1 saat 45 dakika
Porsiyon :4 Kişilik
Tarifi Yazdır

Malzemeler:

  • 4 adet yumurta akı
  • 220 gr pudra şekeri
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 küçük kutu sıvı krema
  • İstediğiniz meyve (çilek, kivi, muz vs.)

Yapılışı:

  • Yumurta aklarını cam bir çırpma kabına alıp mikserle çırpmaya başlayın. Kar haline gelip tepecikler oluşmaya başlayınca pudra şekerini azar azar ilave ederek çırpmaya devam edin. Şekerin tamamı eridikten sonra sirkeyi ilave edin ve 5 dakika daha yüksek devirde çırpın.
  • Yağlı kağıda 20 cm’lik bir çember çizin. Kağıdı ters çevirin. Yumurta akını bu dairenin içine düzgünce döküp yayın. Ortasını hafifçe bastırıp bir çukur oluşturun.
  • Önceden 120 derece ısıtılmış fırında 1,5 saat pişirin. Fırının kapağını hafif aralık bırakarak 2-3 saat içinde soğutun.
  • Soğuk kremayı (dilerseniz az pudra şekeri ile) mikserle çırpıp ortasındaki boşluğa koyun ve taze meyvelerle süsleyin. Kremayı servisten hemen önce koymalısınız. Yoksa bir süre sonra kıtır mereng katmanı krema ile yumuşayıp kıtırlığını kaybedecektir.