MARMELATLI TAVŞAN ÇÖREK

     Herkese güzel bir hafta diliyorum :)  Yine yoğun bir hafta beni bekliyor. Biliyorum hep böyle söylüyorum ama yeni bir eve geçme ve yeni evi baştan aşağı tadil etme dönemindeyim desem herhalde haksız sayılmam değil mi? Gerçekten zormuş bu işler. Bir taraftan evin tadilatı için koşuşturma, bir taraftan malzeme seçme, bir taraftan eşya toparlama bir taraftan evin rutin koşturması derken günler hızlıca akıyor. Bu arada bloga bir şeyler yazmak nefes aldırıyor bana.  

     Geçen hafta yayınladığım balkabaklı tarçınlı çöreklerin hamurunun yarısı ile başka bir çörek yaptığımı söylemiştim ya işte bahsettiğim çörekler bu sevimli tavşanlar idi. Ben içi  için erik marmelatı kullandım siz başka bir marmelatla da yapabilirsiniz. Hatta normal poğaça hamurunun içine beyaz peynir koyarak da şekillendirebilirsiniz. Çocuklar bayılıyor söylüyeyim. 

      Hamurunun tarifini tekrar vermeyeyim, siz  balkabaklı tarçınlı çöreklerin hamurunun tarifine bir bakın isterseniz. Hamuru mayaladıktan sonra yumurta büyüklüğünde bir parçayı yuvarlak biçimde açın. Bir kenarına marmelat sürün ve rulo yapın. Ruloyu kendi etrafında döndürün ve tavşanın gövdesini oluşturun. Daha küçük bir hamur koparıp yuvarlayın ve hafifçe üstüne bastırarak düzleştirin ve bir kenarını ortadan ikiye bıçakla kesin ve tavşanın kafa ve kulaklarını yapın. Dğer parçayla birleştirin. En son küçük bir parçayı yuvarlayıp kuyruk yapın. Göz için kabak çekirdeği içi ya da kuru üzüm kullanın. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizin ve önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında pişirin.


Afiyet olsun.

Kaynak : Moje WYpieki

2 comments:

  1. Ay cok tatlilar :) Bayildim :) Ellerine saglik canim...

    ReplyDelete
  2. Çok şeker olmuşlar ellerine sağlık sevgiler...

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...